تمام آنچه که باید در خصوص خراب شدن عطرها بدانید

تمام آنچه که باید در خصوص خراب شدن عطرها بدانید

عطرها به سادگی می توانند خراب شوند چون با گذر زمان در آن ها تغییرات شیمیایی صورت می گیرد که احتمال دارد این تغییرات شیمیایی کاری را انجام دهد که عطر مانند گذشته نباشد. استفاده از عطرهایی که تاریخ انقضا آن ها فرا رسیده است می تواند موجب به وجود آمدن واکنش های آلرژیک شود. با توجه به این مسائل نمی توان تاریخی شمسی دقیقی را برای مصرف عطر مورد نظر در نظر گرفت. در این مقاله از مانا عطر می خواهیم اطلاعاتی را در خصوص خراب شدن عطر در اختیار شما گذاریم. با ما همراه شوید.

تاریخ مصرف عطرها

این موضوع یک حقیقت است که ما بصورت دقیق زمان انقضا عطر را نمی دانیم. روی شیشه عطر تاریخ های مانند 12 یا 24 ماه برای مصرف درج شده است ولی این موضوع لزوما به این معنی نمی باشد که بعد از گذشت این زمان قادر به استفاده از عطر نمی باشید. درج آن عددها به این منظور است که بدانید با مرور زمان کیفیت عطر کاهش پیدا می کند.

چگونه از خراب شدن عطر آگاه شویم؟

به دلیل متفاوت بودن شرایط نگهداری عطر مانند دما و سایر شرایط محیطی، تعادل شیمیایی عطر به شیوه های مختلفی احتمال دارد برهم بخورد. پیوندهای بین مولکولی شکسته می شود و ترکیب های جدیدی به وجود می آید که چندان خوشبو نمی باشند. این فعل و انفعالاتی شیمیایی که احتمال رخ دادنشان وجود دارد موجب ایجاد واکنش های آلرژیک و ناراحتی های پوستی می شود. به همین خاطر توصیه می شود بعد از این عطر خراب شد و قابل استفاده نبود، تحت هیچ شرایطی از آن استفاده نکنید.

به وجود آمدن حساسیت ها و ناراحتی های پوستی و حتی تنفسی، مهم ترین نشانه های خراب شدن عطر است. شاید شما دچار اشتباه شوید و فکر کنید که نسبت به عطر خود حساسیت پیدا کرده اید ولی اینگونه نمی باشد و تاریخ انقضا عطر شما رسیده است و نمی توانید از آن استفاده کنید.
دور انداختن شیشه عطر بعد از اینکه حساسیت ها خودشان را نشان دادند، مانند نوش دارو بعد از مرگ سهراب می باشد. سوال اصلی اینجاست که چگونه قبل از اینکه از عطر خراب شده استفاده کنیم، متوجه این موضوع شویم؟

تغییرات شکل ظاهری عطر خراب شده

یکی از نخستین نشانه های تغییر شیمیایی، تغییر در رنگ عطر می باشد. گاهی اوقات خراب شدن عطر با تیره شدن رنگ همراه است. با این حال برای قضاوت در خصوص تغییر رنگ عطر باید از قبل به رنگ آن دقت کنید. همین موضوع کاری را کمی دشوار می کند. گاهی اوقات مایع درون عطر به رنگ شیری تبدیل می شود که در این حالت تفاوت تا حدودی آسانتر می باشد. لایه شیری رنگ حاصل از ته نشینی برخی مواد در عطر، به راحتی در کف شیشه عطر به شکل خلط آبغوره نمایان است. اگر هیچ کدام از حالت های بالا در عطر به چشم نخورد، یک راه ساده دیگر هم برای تشخیص خرابی عطر وجود دارد و آن هم ایجاد تفاوت در رایحه عطر می باشد.

بعد از خراب شدن عطر چه تغییراتی در رایحه ایجاد می شود؟

همیشه عطری که مشکوک به خرابی است را بو کنید. به عنوان یک روش ساده بخاطر داشته باشید که عطرهای خراب رایحه متفاوتی نسبت به زمان سالم بودن خود دارند. وقتی این عطرهای را روی لباس یا پوستتان اسپری می کنید ولی رایحه ای که استشمام می کنید مانند همیشه نیست باید بدانید که عطر شما فاسد شده است.

یک نکته مهم در تغییر بو عطر خراب شده، ایجاد تفاوت در بوی عطر می باشد. این تفاوت به نوع عطر هم بستگی دارد. عطرهای که ادوتویلت هستند بعد از مدتی الکل خود را متساعد می کنند. حتما شما هم با این موضوع موافق هستنید که صبح هنگامی که از خانه بیرون می آید نباید بوی کسانی را بدهید که احتمالا شرب خمر کرده اند!

عطرهای ادوپرفیوم هم بعد از اینکه مدتی از مصرف آن ها می گذرد، بوی تندی شبیه ادویه کاری می دهند. تعدادی دیگر هم بعد از اینکه خراب می شوند، شدت و قدرت اولیه را ندارند. توصیف بوی همه عطرهای خراب شده سخت است ولی به عنوان یک نکته کلی، عطری که خراب شده است دارای بوی همیشگی نمی باشد.

برای تعیین تاریخ مصرف عطرها چه راهی وجود دارد؟

اگر علاقمند هستید که از تاریخ مصرف پیشنهادی عطرها و لوازم آرایشی اطلاعات دقیقی بدست بیاورید می توانید از سایت checkcosmetic.net استفاده کنید. این سایت با استفاده از بارکد درج شده در انتها شیشه عطر، تاریخ مصرف یا زمان حدودی خراب شدن عطر را نشان می دهد. این سایت می گوید که بهترین مدت استفاده از عطرها 3 سال می باشد.

روش های موثر در پیشگیری از خراب شدن عطر

اصلی ترین علت خراب شدن عطر، نحوه نگهداری از آن می باشد. دمای خیلی بالا یا خیلی کم و نور مستقیم می تواند عمل خراب شدن عطر را تسریع ببخشد. بهتر است عطرها را در محل های تاریک و به دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. همچنین با این نگاه که عطر یک کالای مصرفی و فاسد شدنی می باشد، از نگهداری طولانی مدت آن به شدت خودداری کنید و با توجه به مقدار مصرف خودتان آن را تهیه کنید.